
Safavieh Morocco, 28 Inch, Mercury, Glass/Metal Table Lamp Set 2 With Usb Port? Set Of 2 - Mercury
Safavieh Morocco, 28 Inch, Mercury, Glass/Metal Table Lamp Set 2 With Usb Port? Set Of 2 - Mercury
Inspired by collectible colored glass vases and bottles, this Morocco Table Lamp gives any d̩cor a glimpse of glamour. Shimmering mercury glass updates the romantic vintage look with unapologetic star quality, while an off-white drum shade completes the look. A built-in USB port makes it a designer favorite. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15 W x 15 D x 28 H |
| Product Lamp Color: | Mercury |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | LIT4052E-SET2-U |
| Product UPC: | 195058485630 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Routinely wipe the exterior surface of outdoor lighting fixtures with a soft clean cloth. Use glass cleaner to keep the glass clean and clear. Car wax can be used on the metal surface to preserve and protect the finish of your outdoor lighting fixture. Apply twice a year and follow the directions on the product.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Morocco, 28 Inch, Mercury, Glass/Metal Table Lamp Set 2 With Usb Port? Set Of 2 - Mercury
Inspired by collectible colored glass vases and bottles, this Morocco Table Lamp gives any d̩cor a glimpse of glamour. Shimmering mercury glass updates the romantic vintage look with unapologetic star quality, while an off-white drum shade completes the look. A built-in USB port makes it a designer favorite. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15 W x 15 D x 28 H |
| Product Lamp Color: | Mercury |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | LIT4052E-SET2-U |
| Product UPC: | 195058485630 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Routinely wipe the exterior surface of outdoor lighting fixtures with a soft clean cloth. Use glass cleaner to keep the glass clean and clear. Car wax can be used on the metal surface to preserve and protect the finish of your outdoor lighting fixture. Apply twice a year and follow the directions on the product.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by collectible colored glass vases and bottles, this Morocco Table Lamp gives any d̩cor a glimpse of glamour. Shimmering mercury glass updates the romantic vintage look with unapologetic star quality, while an off-white drum shade completes the look. A built-in USB port makes it a designer favorite. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15 W x 15 D x 28 H |
| Product Lamp Color: | Mercury |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | LIT4052E-SET2-U |
| Product UPC: | 195058485630 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Routinely wipe the exterior surface of outdoor lighting fixtures with a soft clean cloth. Use glass cleaner to keep the glass clean and clear. Car wax can be used on the metal surface to preserve and protect the finish of your outdoor lighting fixture. Apply twice a year and follow the directions on the product.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























