
Safavieh Morla Outdoor Wall Lantern - Black
Elevate any entrance with this refined traditional outdoor hanging wall lantern. A must have for the gracious home, its classic design is crafted with the strength and beauty of black metal. Designers love the 3 light candelabra inside its clear glass.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 8" W x 9" D x 14.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Aluminium/Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | PLT4012A |
| Product UPC: | 889048815797 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $112.68
-65%$112.68
$39.44More Images


Safavieh Morla Outdoor Wall Lantern - Black
Elevate any entrance with this refined traditional outdoor hanging wall lantern. A must have for the gracious home, its classic design is crafted with the strength and beauty of black metal. Designers love the 3 light candelabra inside its clear glass.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 8" W x 9" D x 14.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Aluminium/Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | PLT4012A |
| Product UPC: | 889048815797 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate any entrance with this refined traditional outdoor hanging wall lantern. A must have for the gracious home, its classic design is crafted with the strength and beauty of black metal. Designers love the 3 light candelabra inside its clear glass.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 8" W x 9" D x 14.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Aluminium/Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | PLT4012A |
| Product UPC: | 889048815797 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























