
Safavieh Minton Table Lamp - Light Green
Refreshing and inviting, this contemporary table lamp brings elegance to any living room. Its modern genie-style body features a light green finish that adds a gentle pop of color for soothing, relaxing style. Designers love its sleek white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 19.5" H |
| Product Lamp Color: | Light Green |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4086A |
| Product UPC: | 889048524460 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $78.65
-65%$78.65
$27.53More Images


Safavieh Minton Table Lamp - Light Green
Refreshing and inviting, this contemporary table lamp brings elegance to any living room. Its modern genie-style body features a light green finish that adds a gentle pop of color for soothing, relaxing style. Designers love its sleek white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 19.5" H |
| Product Lamp Color: | Light Green |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4086A |
| Product UPC: | 889048524460 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refreshing and inviting, this contemporary table lamp brings elegance to any living room. Its modern genie-style body features a light green finish that adds a gentle pop of color for soothing, relaxing style. Designers love its sleek white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 19.5" H |
| Product Lamp Color: | Light Green |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4086A |
| Product UPC: | 889048524460 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























