
Safavieh Merla Table Lamp - Ombre Blue
Evoking the beauty of the ocean‰۪s horizon meeting a clear day‰۪s sky, this Merla Table Lamp is a captivating decorative accent. Merla‰۪s textured ombre blue glass shimmers when struck by light, giving any interior a flowing sense of depth and motion. A contemporary masterpiece of artisan glasswork.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23.75" H |
| Product Lamp Color: | Ombre Blue |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4238A |
| Product UPC: | 889048931244 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $68.48
-65%$68.48
$23.97More Images

Safavieh Merla Table Lamp - Ombre Blue
Evoking the beauty of the ocean‰۪s horizon meeting a clear day‰۪s sky, this Merla Table Lamp is a captivating decorative accent. Merla‰۪s textured ombre blue glass shimmers when struck by light, giving any interior a flowing sense of depth and motion. A contemporary masterpiece of artisan glasswork.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23.75" H |
| Product Lamp Color: | Ombre Blue |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4238A |
| Product UPC: | 889048931244 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Evoking the beauty of the ocean‰۪s horizon meeting a clear day‰۪s sky, this Merla Table Lamp is a captivating decorative accent. Merla‰۪s textured ombre blue glass shimmers when struck by light, giving any interior a flowing sense of depth and motion. A contemporary masterpiece of artisan glasswork.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23.75" H |
| Product Lamp Color: | Ombre Blue |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4238A |
| Product UPC: | 889048931244 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























