
Safavieh Mercury 34.5-Inch H Table Lamp - Clear
Cast a romantic glow in your living room or bedroom with the transitional Mercury clear glass table lamp by Safavieh. Inspired by vintage mercury glass, the sparkling glass urn-shaped base is contrasted by a crisp off-white cotton contemporary drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 34.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4141D |
| Product UPC: | 683726721161 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $121.21
-65%$121.21
$42.42More Images


Safavieh Mercury 34.5-Inch H Table Lamp - Clear
Cast a romantic glow in your living room or bedroom with the transitional Mercury clear glass table lamp by Safavieh. Inspired by vintage mercury glass, the sparkling glass urn-shaped base is contrasted by a crisp off-white cotton contemporary drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 34.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4141D |
| Product UPC: | 683726721161 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cast a romantic glow in your living room or bedroom with the transitional Mercury clear glass table lamp by Safavieh. Inspired by vintage mercury glass, the sparkling glass urn-shaped base is contrasted by a crisp off-white cotton contemporary drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 34.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4141D |
| Product UPC: | 683726721161 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























