
Safavieh Mercury 25.5-Inch H Crackle Glass Table Lamp/Black Satin Shade Set Of 2 - Ivory
A celebration of the debonair style and Hollywood glamour of Monroe, Gable and Grant, the Mercury crackle glass table lamp is topped with a chic black drum shade. With clear crackle glass and chrome finial, this set of two lamps is the belle of the ball.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Ivory/Silver |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4047B-SET2 |
| Product UPC: | 683726702412 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Mercury 25.5-Inch H Crackle Glass Table Lamp/Black Satin Shade Set Of 2 - Ivory
A celebration of the debonair style and Hollywood glamour of Monroe, Gable and Grant, the Mercury crackle glass table lamp is topped with a chic black drum shade. With clear crackle glass and chrome finial, this set of two lamps is the belle of the ball.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Ivory/Silver |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4047B-SET2 |
| Product UPC: | 683726702412 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A celebration of the debonair style and Hollywood glamour of Monroe, Gable and Grant, the Mercury crackle glass table lamp is topped with a chic black drum shade. With clear crackle glass and chrome finial, this set of two lamps is the belle of the ball.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Ivory/Silver |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4047B-SET2 |
| Product UPC: | 683726702412 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























