
Safavieh Melina Table Lamp Set Of 2 - White Wash
Classically elegant, this set of two table lamps makes a dramatic statement in the living room, bedroom, or entry way. Its white wash finish adds a rustic touch to any modern d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | White Wash |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Wash White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4121A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561274 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Safavieh Melina Table Lamp Set Of 2 - White Wash
Classically elegant, this set of two table lamps makes a dramatic statement in the living room, bedroom, or entry way. Its white wash finish adds a rustic touch to any modern d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | White Wash |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Wash White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4121A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561274 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Classically elegant, this set of two table lamps makes a dramatic statement in the living room, bedroom, or entry way. Its white wash finish adds a rustic touch to any modern d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | White Wash |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Wash White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4121A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561274 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























