
Safavieh Meira, 10 Inch, Black, Iron, Rechargeable Led Table Lamp? - Black Iron
A beacon of modern minimalist art, this Meira Rechargeable LED Table Lamp enriches any room with dramatic decorative depth. Replete with a touch dimmer, its white glass globe light pairs perfectly with the open black bell jar-inspired base, making Meira a sculptural marvel. The bulit-in USB port on this lamp is to be used only for lamp recharging.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 4.72" W x 4.72" D x 9.8" H |
| Product Lamp Color: | Black Iron White Glass |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | TOUCH SENSOR DIMMER |
| Product SKU: | TBL4314A |
| Product UPC: | 195058320665 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Meira, 10 Inch, Black, Iron, Rechargeable Led Table Lamp? - Black Iron
A beacon of modern minimalist art, this Meira Rechargeable LED Table Lamp enriches any room with dramatic decorative depth. Replete with a touch dimmer, its white glass globe light pairs perfectly with the open black bell jar-inspired base, making Meira a sculptural marvel. The bulit-in USB port on this lamp is to be used only for lamp recharging.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 4.72" W x 4.72" D x 9.8" H |
| Product Lamp Color: | Black Iron White Glass |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | TOUCH SENSOR DIMMER |
| Product SKU: | TBL4314A |
| Product UPC: | 195058320665 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A beacon of modern minimalist art, this Meira Rechargeable LED Table Lamp enriches any room with dramatic decorative depth. Replete with a touch dimmer, its white glass globe light pairs perfectly with the open black bell jar-inspired base, making Meira a sculptural marvel. The bulit-in USB port on this lamp is to be used only for lamp recharging.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 4.72" W x 4.72" D x 9.8" H |
| Product Lamp Color: | Black Iron White Glass |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | TOUCH SENSOR DIMMER |
| Product SKU: | TBL4314A |
| Product UPC: | 195058320665 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























