
Safavieh Medford Table Lamp - Brass Gold
A luxurious addition to any living room, this contemporary table lamp is a classic. Crafted with a radiant plated gold finish and a tapered white shade, its texture adds character and charm to the gentle curves of its genie-style body.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 18.75" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4082A |
| Product UPC: | 889048524422 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Medford Table Lamp - Brass Gold
A luxurious addition to any living room, this contemporary table lamp is a classic. Crafted with a radiant plated gold finish and a tapered white shade, its texture adds character and charm to the gentle curves of its genie-style body.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 18.75" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4082A |
| Product UPC: | 889048524422 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A luxurious addition to any living room, this contemporary table lamp is a classic. Crafted with a radiant plated gold finish and a tapered white shade, its texture adds character and charm to the gentle curves of its genie-style body.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 18.75" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4082A |
| Product UPC: | 889048524422 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























