
Safavieh Medallion 27.5-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Gold
Designed for the refined contemporary interior, the graceful curves and poised stature of this modern 27-inch table lamp (set of 2) make a luxuriant statement. Its radiant polished metal finish illuminates its smooth texture and glowing disposition.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold/Walnut |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4507A-SET2 |
| Product UPC: | 889048180093 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Medallion 27.5-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Gold
Designed for the refined contemporary interior, the graceful curves and poised stature of this modern 27-inch table lamp (set of 2) make a luxuriant statement. Its radiant polished metal finish illuminates its smooth texture and glowing disposition.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold/Walnut |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4507A-SET2 |
| Product UPC: | 889048180093 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed for the refined contemporary interior, the graceful curves and poised stature of this modern 27-inch table lamp (set of 2) make a luxuriant statement. Its radiant polished metal finish illuminates its smooth texture and glowing disposition.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold/Walnut |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4507A-SET2 |
| Product UPC: | 889048180093 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























