
Safavieh Mckinley 19-Inch H Table Lamp - Clear
Sleek and Deco-inspired, the McKinley table lamp exudes silver screen glamour. Its crystal block base, topped by a tapered rectangular shade of textured white cotton, makes a dramatic statement in a living room, entry hall or master suite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4284A |
| Product UPC: | 683726404231 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $191.41
-65%$191.41
$66.99More Images


Safavieh Mckinley 19-Inch H Table Lamp - Clear
Sleek and Deco-inspired, the McKinley table lamp exudes silver screen glamour. Its crystal block base, topped by a tapered rectangular shade of textured white cotton, makes a dramatic statement in a living room, entry hall or master suite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4284A |
| Product UPC: | 683726404231 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sleek and Deco-inspired, the McKinley table lamp exudes silver screen glamour. Its crystal block base, topped by a tapered rectangular shade of textured white cotton, makes a dramatic statement in a living room, entry hall or master suite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4284A |
| Product UPC: | 683726404231 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























