
Safavieh Maverick Three Light Wall Sconce - Chrome
A posh example of the rule of threes in contemporary lighting, the Maverick Three Light Wall Sconce boasts the penthouse-chic style of celebrity interior design. Art Deco style beams through a flowing glass shade and a polished chrome finish, breathing an air of opulence into any contemporary living space.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 19" W x 3.3" D x 4.8" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/Clear |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | 25W |
| Light Bulb Base Type: | G9 |
| Type of Blub Included: | LED G9 2W |
| Product SKU: | SCN4031A |
| Product UPC: | 889048613928 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $157.95
-65%$157.95
$55.28More Images


Safavieh Maverick Three Light Wall Sconce - Chrome
A posh example of the rule of threes in contemporary lighting, the Maverick Three Light Wall Sconce boasts the penthouse-chic style of celebrity interior design. Art Deco style beams through a flowing glass shade and a polished chrome finish, breathing an air of opulence into any contemporary living space.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 19" W x 3.3" D x 4.8" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/Clear |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | 25W |
| Light Bulb Base Type: | G9 |
| Type of Blub Included: | LED G9 2W |
| Product SKU: | SCN4031A |
| Product UPC: | 889048613928 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A posh example of the rule of threes in contemporary lighting, the Maverick Three Light Wall Sconce boasts the penthouse-chic style of celebrity interior design. Art Deco style beams through a flowing glass shade and a polished chrome finish, breathing an air of opulence into any contemporary living space.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 19" W x 3.3" D x 4.8" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/Clear |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | 25W |
| Light Bulb Base Type: | G9 |
| Type of Blub Included: | LED G9 2W |
| Product SKU: | SCN4031A |
| Product UPC: | 889048613928 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























