
Safavieh Masera Table Lamp Set Of 2 - Grey
Elegant and contemporary, this Masera Table Lamp is a must-have for today‰۪s d̩cor. Masera is absolutely lovely in the sleek grey glass of its classic gourd silhouette, while its silver metal base proves especially fabulous with a built-in USB port. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4400A-SET2 |
| Product UPC: | 195058147163 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $152.41
-65%$152.41
$53.34More Images


Safavieh Masera Table Lamp Set Of 2 - Grey
Elegant and contemporary, this Masera Table Lamp is a must-have for today‰۪s d̩cor. Masera is absolutely lovely in the sleek grey glass of its classic gourd silhouette, while its silver metal base proves especially fabulous with a built-in USB port. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4400A-SET2 |
| Product UPC: | 195058147163 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant and contemporary, this Masera Table Lamp is a must-have for today‰۪s d̩cor. Masera is absolutely lovely in the sleek grey glass of its classic gourd silhouette, while its silver metal base proves especially fabulous with a built-in USB port. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4400A-SET2 |
| Product UPC: | 195058147163 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























