
Safavieh Marrla Table Lamp - Cream
Enrich your d̩cor with the poetic appeal of this Marrla Table Lamp. Flaunting textured bands of alternating horizontal and vertical details, Marrla‰۪s sleek rose gold base elevates the aesthetic elegance of its textured cream resin body, perfectly balanced by a tapered drum shade. Designers love its built-in USB port.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 23.25" H |
| Product Lamp Color: | Cream / Rose Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4424A |
| Product UPC: | 195058131971 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Marrla Table Lamp - Cream
Enrich your d̩cor with the poetic appeal of this Marrla Table Lamp. Flaunting textured bands of alternating horizontal and vertical details, Marrla‰۪s sleek rose gold base elevates the aesthetic elegance of its textured cream resin body, perfectly balanced by a tapered drum shade. Designers love its built-in USB port.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 23.25" H |
| Product Lamp Color: | Cream / Rose Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4424A |
| Product UPC: | 195058131971 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enrich your d̩cor with the poetic appeal of this Marrla Table Lamp. Flaunting textured bands of alternating horizontal and vertical details, Marrla‰۪s sleek rose gold base elevates the aesthetic elegance of its textured cream resin body, perfectly balanced by a tapered drum shade. Designers love its built-in USB port.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 23.25" H |
| Product Lamp Color: | Cream / Rose Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4424A |
| Product UPC: | 195058131971 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























