
Safavieh Marini Round Marble End Table - Marble
Mid-Century charm gets a modern celebrity chic upgrade in this matchless Marini End Table. Clean-lined retro legs in a rich walnut finish provide a beautiful artistic counterpoint to the organic striations of its white marble top, making Marini a masterclass in mixed media craftsmanship.
Specifications
| Product Category: | End Table |
| Product Dimensions: | 15.5"W x 15.5"D x 15.5"H |
| Product Color: | Marble / Walnut |
| Finish Surface Treatment: | Marble |
| Product Frame Type: | Wood/Marble |
| Product SKU: | ACC8100A |
| Product UPC: | 195058203005 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Use place mats and coasters to protect surface. Wipe spills immediately to avoid staining. Do not use harsh household cleaners.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Safavieh Marini Round Marble End Table - Marble
Mid-Century charm gets a modern celebrity chic upgrade in this matchless Marini End Table. Clean-lined retro legs in a rich walnut finish provide a beautiful artistic counterpoint to the organic striations of its white marble top, making Marini a masterclass in mixed media craftsmanship.
Specifications
| Product Category: | End Table |
| Product Dimensions: | 15.5"W x 15.5"D x 15.5"H |
| Product Color: | Marble / Walnut |
| Finish Surface Treatment: | Marble |
| Product Frame Type: | Wood/Marble |
| Product SKU: | ACC8100A |
| Product UPC: | 195058203005 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Use place mats and coasters to protect surface. Wipe spills immediately to avoid staining. Do not use harsh household cleaners.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mid-Century charm gets a modern celebrity chic upgrade in this matchless Marini End Table. Clean-lined retro legs in a rich walnut finish provide a beautiful artistic counterpoint to the organic striations of its white marble top, making Marini a masterclass in mixed media craftsmanship.
Specifications
| Product Category: | End Table |
| Product Dimensions: | 15.5"W x 15.5"D x 15.5"H |
| Product Color: | Marble / Walnut |
| Finish Surface Treatment: | Marble |
| Product Frame Type: | Wood/Marble |
| Product SKU: | ACC8100A |
| Product UPC: | 195058203005 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Use place mats and coasters to protect surface. Wipe spills immediately to avoid staining. Do not use harsh household cleaners.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























