
Safavieh Marie Velvet Swivel Tub Chair - Olive
Inspired by vintage Italian style, this contemporary swivel tub chair is a modern heirloom. Sink into its luxurious Giotto Dark Olive Green velvet upholstery with channel-style tufting while taking a spin on its polished stainless steel foundation.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 28.93" L x 30.31" D x 30.9" H |
| Product Material: | Wood / Foam / Fabric / Steel |
| Wood Content: | Hard Pine / Plywood Frame |
| Product Color: | Olive / Steel |
| Product SKU: | KNT7059C |
| Product UPC: | 889048562585 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product.åÊ
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $885.33
-65%$885.33
$309.87More Images




Safavieh Marie Velvet Swivel Tub Chair - Olive
Inspired by vintage Italian style, this contemporary swivel tub chair is a modern heirloom. Sink into its luxurious Giotto Dark Olive Green velvet upholstery with channel-style tufting while taking a spin on its polished stainless steel foundation.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 28.93" L x 30.31" D x 30.9" H |
| Product Material: | Wood / Foam / Fabric / Steel |
| Wood Content: | Hard Pine / Plywood Frame |
| Product Color: | Olive / Steel |
| Product SKU: | KNT7059C |
| Product UPC: | 889048562585 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product.åÊ
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by vintage Italian style, this contemporary swivel tub chair is a modern heirloom. Sink into its luxurious Giotto Dark Olive Green velvet upholstery with channel-style tufting while taking a spin on its polished stainless steel foundation.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 28.93" L x 30.31" D x 30.9" H |
| Product Material: | Wood / Foam / Fabric / Steel |
| Wood Content: | Hard Pine / Plywood Frame |
| Product Color: | Olive / Steel |
| Product SKU: | KNT7059C |
| Product UPC: | 889048562585 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product.åÊ
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























