
Safavieh Makayla Table Lamp - Beige
Pretty and polished, the fresh contemporary style of this table lamp updates any living room. Its soft angles feature a warm beige pattern that blends into any d̩cor, while a complimentary off-white 100% cotton shade and beige finial add designer touches.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 18.8" H |
| Product Lamp Color: | Beige |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Beige |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4168A |
| Product UPC: | 889048617995 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $69.55
-65%$69.55
$24.34More Images


Safavieh Makayla Table Lamp - Beige
Pretty and polished, the fresh contemporary style of this table lamp updates any living room. Its soft angles feature a warm beige pattern that blends into any d̩cor, while a complimentary off-white 100% cotton shade and beige finial add designer touches.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 18.8" H |
| Product Lamp Color: | Beige |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Beige |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4168A |
| Product UPC: | 889048617995 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pretty and polished, the fresh contemporary style of this table lamp updates any living room. Its soft angles feature a warm beige pattern that blends into any d̩cor, while a complimentary off-white 100% cotton shade and beige finial add designer touches.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 18.8" H |
| Product Lamp Color: | Beige |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Beige |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4168A |
| Product UPC: | 889048617995 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























