
Safavieh Magnus Bamboo Table Lamp - Natural
Overflowing with unique visual intrigue, this Magnus Table Lamp is a perfect centerpiece for coastal or boho d̩cor. Natural bamboo in a twisted open hourglass silhouette provides artistic negative space that is absolutely eye catching, casting a warm glow on surrounding furnishings.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Wood |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4306A |
| Product UPC: | 195058094467 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Magnus Bamboo Table Lamp - Natural
Overflowing with unique visual intrigue, this Magnus Table Lamp is a perfect centerpiece for coastal or boho d̩cor. Natural bamboo in a twisted open hourglass silhouette provides artistic negative space that is absolutely eye catching, casting a warm glow on surrounding furnishings.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Wood |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4306A |
| Product UPC: | 195058094467 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Overflowing with unique visual intrigue, this Magnus Table Lamp is a perfect centerpiece for coastal or boho d̩cor. Natural bamboo in a twisted open hourglass silhouette provides artistic negative space that is absolutely eye catching, casting a warm glow on surrounding furnishings.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Wood |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4306A |
| Product UPC: | 195058094467 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























