
Safavieh Magdalene Marble Table Lamp Set Of 2 - White
A blend of modern minimalist lines and luxurious material, this contemporary marble table lamp brightens any living room. Designed with a smooth white marble base and a sleek metal body with gold finish, its off-white hexagon shade adds a dramatic touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | White/Gold Leaf |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | TBL4069A-SET2 |
| Product UPC: | 889048443242 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Magdalene Marble Table Lamp Set Of 2 - White
A blend of modern minimalist lines and luxurious material, this contemporary marble table lamp brightens any living room. Designed with a smooth white marble base and a sleek metal body with gold finish, its off-white hexagon shade adds a dramatic touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | White/Gold Leaf |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | TBL4069A-SET2 |
| Product UPC: | 889048443242 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A blend of modern minimalist lines and luxurious material, this contemporary marble table lamp brightens any living room. Designed with a smooth white marble base and a sleek metal body with gold finish, its off-white hexagon shade adds a dramatic touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | White/Gold Leaf |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | TBL4069A-SET2 |
| Product UPC: | 889048443242 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























