
Safavieh Maeve 28-Inch H Crystal Ball Lamp Set Of 2 - Clear
Inspired by Irish cut crystal, the Maeve Crystal Ball lamp will refract light beautifully in elegant traditional rooms. Crafted of crystal with sparkling chrome accents, this romantic-looking set of two lamps features beautiful white satin shades.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4114B-SET2 |
| Product UPC: | 889048545304 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $173.21
-65%$173.21
$60.62More Images


Safavieh Maeve 28-Inch H Crystal Ball Lamp Set Of 2 - Clear
Inspired by Irish cut crystal, the Maeve Crystal Ball lamp will refract light beautifully in elegant traditional rooms. Crafted of crystal with sparkling chrome accents, this romantic-looking set of two lamps features beautiful white satin shades.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4114B-SET2 |
| Product UPC: | 889048545304 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by Irish cut crystal, the Maeve Crystal Ball lamp will refract light beautifully in elegant traditional rooms. Crafted of crystal with sparkling chrome accents, this romantic-looking set of two lamps features beautiful white satin shades.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4114B-SET2 |
| Product UPC: | 889048545304 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























