
Safavieh Maci Wall Sconce - Nickel
Create a posh haven in any bathroom with this modern 3-light wall sconce. Designed to offer warm illumination with style and substance, its rich bronze finish complements any d̩cor. The refined texture on its glass shades makes it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 21.8" W x 6.8" D x 10.3" H |
| Product Lamp Color: | Nickel/Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | SCN4059A |
| Product UPC: | 889048824287 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $110.08
-65%$110.08
$38.53More Images

Safavieh Maci Wall Sconce - Nickel
Create a posh haven in any bathroom with this modern 3-light wall sconce. Designed to offer warm illumination with style and substance, its rich bronze finish complements any d̩cor. The refined texture on its glass shades makes it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 21.8" W x 6.8" D x 10.3" H |
| Product Lamp Color: | Nickel/Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | SCN4059A |
| Product UPC: | 889048824287 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Create a posh haven in any bathroom with this modern 3-light wall sconce. Designed to offer warm illumination with style and substance, its rich bronze finish complements any d̩cor. The refined texture on its glass shades makes it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 21.8" W x 6.8" D x 10.3" H |
| Product Lamp Color: | Nickel/Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | SCN4059A |
| Product UPC: | 889048824287 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























