
Safavieh Mable 14-Inch H Table Lamp - Clear
At the end of a narrow street in Cannes there is a hotel whose chic interiors offer respite for celebrities seeking shelter from endless cameras and wandering eyes. Inspired by this hidden oasis, this contemporary table lamp is an instant icon.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 14" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4368A |
| Product UPC: | 889048115934 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $125.68
-65%$125.68
$43.99More Images


Safavieh Mable 14-Inch H Table Lamp - Clear
At the end of a narrow street in Cannes there is a hotel whose chic interiors offer respite for celebrities seeking shelter from endless cameras and wandering eyes. Inspired by this hidden oasis, this contemporary table lamp is an instant icon.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 14" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4368A |
| Product UPC: | 889048115934 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
At the end of a narrow street in Cannes there is a hotel whose chic interiors offer respite for celebrities seeking shelter from endless cameras and wandering eyes. Inspired by this hidden oasis, this contemporary table lamp is an instant icon.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 14" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4368A |
| Product UPC: | 889048115934 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























