
Safavieh Lukas Table Lamp - Dark Brown Wood Finish
Designed with rich textures and soothing hues, this contemporary table lamp updates any living room. Often used in pairs, its rich dark wood finish is inspired by the beauty of nature, while its complimentary textured cotton shade creates a soft glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Dark Brown Wood Finish |
| Product Material: | Resin/Crystal |
| Product Metal Finish: | Dark Brown Wood Finish |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4198A |
| Product UPC: | 889048682245 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $63.28
-65%$63.28
$22.15More Images


Safavieh Lukas Table Lamp - Dark Brown Wood Finish
Designed with rich textures and soothing hues, this contemporary table lamp updates any living room. Often used in pairs, its rich dark wood finish is inspired by the beauty of nature, while its complimentary textured cotton shade creates a soft glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Dark Brown Wood Finish |
| Product Material: | Resin/Crystal |
| Product Metal Finish: | Dark Brown Wood Finish |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4198A |
| Product UPC: | 889048682245 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed with rich textures and soothing hues, this contemporary table lamp updates any living room. Often used in pairs, its rich dark wood finish is inspired by the beauty of nature, while its complimentary textured cotton shade creates a soft glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Dark Brown Wood Finish |
| Product Material: | Resin/Crystal |
| Product Metal Finish: | Dark Brown Wood Finish |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4198A |
| Product UPC: | 889048682245 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























