
Safavieh Lugo Table Lamp - White
The perfect blend of style and substance, this contemporary table lamp gives a modern update to any living room. Designed to highlight its rich navy and white diamond pattern, its clean lines and white shade make it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | White/Blue |
| Product Material: | Marble |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | MLT4006A |
| Product UPC: | 889048521117 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $61.75
-65%$61.75
$21.61More Images


Safavieh Lugo Table Lamp - White
The perfect blend of style and substance, this contemporary table lamp gives a modern update to any living room. Designed to highlight its rich navy and white diamond pattern, its clean lines and white shade make it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | White/Blue |
| Product Material: | Marble |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | MLT4006A |
| Product UPC: | 889048521117 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The perfect blend of style and substance, this contemporary table lamp gives a modern update to any living room. Designed to highlight its rich navy and white diamond pattern, its clean lines and white shade make it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | White/Blue |
| Product Material: | Marble |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | MLT4006A |
| Product UPC: | 889048521117 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























