
Safavieh Lucena Table Lamp - Grey Shade
Add gracious style to the living room with this contemporary table lamp. Its delicately crafted clear spheres and matching posh finial and base are perfectly paired with its complimentary grey shade. An investment in modern luxury, designers use in pairs.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 18.5" H |
| Product Lamp Color: | Grey Shade/Clear Base |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | MLT4002A |
| Product UPC: | 889048521070 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $57.85
-65%$57.85
$20.25More Images


Safavieh Lucena Table Lamp - Grey Shade
Add gracious style to the living room with this contemporary table lamp. Its delicately crafted clear spheres and matching posh finial and base are perfectly paired with its complimentary grey shade. An investment in modern luxury, designers use in pairs.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 18.5" H |
| Product Lamp Color: | Grey Shade/Clear Base |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | MLT4002A |
| Product UPC: | 889048521070 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add gracious style to the living room with this contemporary table lamp. Its delicately crafted clear spheres and matching posh finial and base are perfectly paired with its complimentary grey shade. An investment in modern luxury, designers use in pairs.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 18.5" H |
| Product Lamp Color: | Grey Shade/Clear Base |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | MLT4002A |
| Product UPC: | 889048521070 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























