
Safavieh Lucca Table Lamp - Dark Brown
The dramatic juxtaposition of light and dark makes this contemporary table lamp a bold focal point in any living room. Designed with a dark brown finish that subtly highlights its luxuriously sculpted pattern, its white cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | Dark Brown |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Dark Brown |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4130A |
| Product UPC: | 889048617599 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $78.65
-65%$78.65
$27.53More Images


Safavieh Lucca Table Lamp - Dark Brown
The dramatic juxtaposition of light and dark makes this contemporary table lamp a bold focal point in any living room. Designed with a dark brown finish that subtly highlights its luxuriously sculpted pattern, its white cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | Dark Brown |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Dark Brown |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4130A |
| Product UPC: | 889048617599 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The dramatic juxtaposition of light and dark makes this contemporary table lamp a bold focal point in any living room. Designed with a dark brown finish that subtly highlights its luxuriously sculpted pattern, its white cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | Dark Brown |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Dark Brown |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4130A |
| Product UPC: | 889048617599 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























