
Safavieh Lovell Glass Table Lamp - Clear
Bring a tasteful touch of sparkle to your d̩cor with this Lovell Table Lamp. Lovell‰۪s dramatically curved silhouette is given a glamorous shimmer with its clear seeded glass and smooth metal pedestal, while a white drum shade allows Lovell to seamlessly shine in any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4246A |
| Product UPC: | 195058074940 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $64.58
-65%$64.58
$22.60More Images


Safavieh Lovell Glass Table Lamp - Clear
Bring a tasteful touch of sparkle to your d̩cor with this Lovell Table Lamp. Lovell‰۪s dramatically curved silhouette is given a glamorous shimmer with its clear seeded glass and smooth metal pedestal, while a white drum shade allows Lovell to seamlessly shine in any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4246A |
| Product UPC: | 195058074940 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring a tasteful touch of sparkle to your d̩cor with this Lovell Table Lamp. Lovell‰۪s dramatically curved silhouette is given a glamorous shimmer with its clear seeded glass and smooth metal pedestal, while a white drum shade allows Lovell to seamlessly shine in any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4246A |
| Product UPC: | 195058074940 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























