
Safavieh Lonsen Vanity Sconce - Matte Black
This Lonsen Vanity Sconce is the picture perfect way to illuminate your reflection with style and chic. Lonsen‰۪s three conic glass shades cast a soft glow, held aloft by a sleek matte black body designed to effortlessly accent any interior.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 22.8" W x 6.9" D x 9.8" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Product SKU: | SCN5000B |
| Product UPC: | 889048960374 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $100.98
-65%$100.98
$35.34More Images


Safavieh Lonsen Vanity Sconce - Matte Black
This Lonsen Vanity Sconce is the picture perfect way to illuminate your reflection with style and chic. Lonsen‰۪s three conic glass shades cast a soft glow, held aloft by a sleek matte black body designed to effortlessly accent any interior.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 22.8" W x 6.9" D x 9.8" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Product SKU: | SCN5000B |
| Product UPC: | 889048960374 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Lonsen Vanity Sconce is the picture perfect way to illuminate your reflection with style and chic. Lonsen‰۪s three conic glass shades cast a soft glow, held aloft by a sleek matte black body designed to effortlessly accent any interior.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 22.8" W x 6.9" D x 9.8" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Product SKU: | SCN5000B |
| Product UPC: | 889048960374 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























