
Safavieh Lolia Outdoor Wall Lantern - Black
Inspired by the work of master craftsman, this deluxe outdoor wall lantern illuminates any outdoor area with style. Hanging beautifully from a gentle curve, its black metal lines create a stunning, classic frame for its sophisticated clear bubble glass.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 7" W x 8.25" D x 12.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Aluminium |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | PLT4010A |
| Product UPC: | 889048815773 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $86.45
-65%$86.45
$30.26More Images


Safavieh Lolia Outdoor Wall Lantern - Black
Inspired by the work of master craftsman, this deluxe outdoor wall lantern illuminates any outdoor area with style. Hanging beautifully from a gentle curve, its black metal lines create a stunning, classic frame for its sophisticated clear bubble glass.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 7" W x 8.25" D x 12.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Aluminium |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | PLT4010A |
| Product UPC: | 889048815773 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the work of master craftsman, this deluxe outdoor wall lantern illuminates any outdoor area with style. Hanging beautifully from a gentle curve, its black metal lines create a stunning, classic frame for its sophisticated clear bubble glass.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 7" W x 8.25" D x 12.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Aluminium |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | PLT4010A |
| Product UPC: | 889048815773 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























