
Safavieh Lola 30-Inch H Column Lamp Set Of 2 - White
Perk up any room in the house with young but sophisticated Lola column lamps. With pure white ceramic hourglass base cinched in the center and contrasting bronze base and fittings, this pretty set of two lamps is accented with crisp off-white shades.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Bronze |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4150B-SET2 |
| Product UPC: | 683726717232 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






Safavieh Lola 30-Inch H Column Lamp Set Of 2 - White
Perk up any room in the house with young but sophisticated Lola column lamps. With pure white ceramic hourglass base cinched in the center and contrasting bronze base and fittings, this pretty set of two lamps is accented with crisp off-white shades.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Bronze |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4150B-SET2 |
| Product UPC: | 683726717232 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Perk up any room in the house with young but sophisticated Lola column lamps. With pure white ceramic hourglass base cinched in the center and contrasting bronze base and fittings, this pretty set of two lamps is accented with crisp off-white shades.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Bronze |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4150B-SET2 |
| Product UPC: | 683726717232 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























