
Safavieh Linus 28.5-Inch H Brass Column Table Lamp Set Of 2 - Gold
Momentous occasion. The traditional table lamp gets a modern makeover with the Linus brass column table lamp (set of two). Its bold circular metal base is finished in a brass tone and topped with a white cotton shade. An instant classic for any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4319A-SET2 |
| Product UPC: | 683726437529 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $165.98
-65%$165.98
$58.09More Images


Safavieh Linus 28.5-Inch H Brass Column Table Lamp Set Of 2 - Gold
Momentous occasion. The traditional table lamp gets a modern makeover with the Linus brass column table lamp (set of two). Its bold circular metal base is finished in a brass tone and topped with a white cotton shade. An instant classic for any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4319A-SET2 |
| Product UPC: | 683726437529 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Momentous occasion. The traditional table lamp gets a modern makeover with the Linus brass column table lamp (set of two). Its bold circular metal base is finished in a brass tone and topped with a white cotton shade. An instant classic for any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4319A-SET2 |
| Product UPC: | 683726437529 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























