
Safavieh Liney Table Lamp - Blue Crackle
Give your d̩cor an aura of palatial artistry with this Liney Table Lamp. Featuring a striking juxtaposition of royal blue crackle ceramic and regal gold hardware, Liney‰۪s bands of linear detail adds captivating depth to its stellar design.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Blue Crackle |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4395A |
| Product UPC: | 195058131667 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Liney Table Lamp - Blue Crackle
Give your d̩cor an aura of palatial artistry with this Liney Table Lamp. Featuring a striking juxtaposition of royal blue crackle ceramic and regal gold hardware, Liney‰۪s bands of linear detail adds captivating depth to its stellar design.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Blue Crackle |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4395A |
| Product UPC: | 195058131667 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your d̩cor an aura of palatial artistry with this Liney Table Lamp. Featuring a striking juxtaposition of royal blue crackle ceramic and regal gold hardware, Liney‰۪s bands of linear detail adds captivating depth to its stellar design.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Blue Crackle |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4395A |
| Product UPC: | 195058131667 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























