
Safavieh Linden Outdoor Wall Sconce Set Of 2 - Black
Give a timeless appeal to your exterior walls with the Linden outdoor wall sconces. The wide dome stands out with its bold and striking silhouette. Anchored with an elegant arched arm and round backplate, the wall sconce updates a vintage design with modern details. Fashionable and functional, our walls sconces deliver a clean and even layer of light to any outdoor space.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 10" W x 11" D x 12" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | 100% Steel |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | PLT7001A-SET2 |
| Product UPC: | 195058427135 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $142.58
-65%$142.58
$49.90More Images


Safavieh Linden Outdoor Wall Sconce Set Of 2 - Black
Give a timeless appeal to your exterior walls with the Linden outdoor wall sconces. The wide dome stands out with its bold and striking silhouette. Anchored with an elegant arched arm and round backplate, the wall sconce updates a vintage design with modern details. Fashionable and functional, our walls sconces deliver a clean and even layer of light to any outdoor space.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 10" W x 11" D x 12" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | 100% Steel |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | PLT7001A-SET2 |
| Product UPC: | 195058427135 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give a timeless appeal to your exterior walls with the Linden outdoor wall sconces. The wide dome stands out with its bold and striking silhouette. Anchored with an elegant arched arm and round backplate, the wall sconce updates a vintage design with modern details. Fashionable and functional, our walls sconces deliver a clean and even layer of light to any outdoor space.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 10" W x 11" D x 12" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | 100% Steel |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | PLT7001A-SET2 |
| Product UPC: | 195058427135 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























