
Safavieh Lianne Outdoor Wall Sconce/Black Set Of 2 - Black
Elegantly understated, this Lianne Outdoor Wall Sconce perfectly lights up any style of outdoor d̩cor. Lianne‰۪s matte black base is cleverly paired with a clear glass cylinder shade, and a retro-inspired bulb adds a touch of nostalgic charm. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 5" W x 6.25" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | PLT4038A-SET2 |
| Product UPC: | 195058423885 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Routinely wipe the exterior surface of outdoor lighting fixtures with a soft clean cloth. Use glass cleaner to keep the glass clean and clear. Car wax can be used on the metal surface to preserve and protect the finish of your outdoor lighting fixture. Apply twice a year and follow the directions on the product.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $133.48
-65%$133.48
$46.72More Images


Safavieh Lianne Outdoor Wall Sconce/Black Set Of 2 - Black
Elegantly understated, this Lianne Outdoor Wall Sconce perfectly lights up any style of outdoor d̩cor. Lianne‰۪s matte black base is cleverly paired with a clear glass cylinder shade, and a retro-inspired bulb adds a touch of nostalgic charm. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 5" W x 6.25" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | PLT4038A-SET2 |
| Product UPC: | 195058423885 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Routinely wipe the exterior surface of outdoor lighting fixtures with a soft clean cloth. Use glass cleaner to keep the glass clean and clear. Car wax can be used on the metal surface to preserve and protect the finish of your outdoor lighting fixture. Apply twice a year and follow the directions on the product.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegantly understated, this Lianne Outdoor Wall Sconce perfectly lights up any style of outdoor d̩cor. Lianne‰۪s matte black base is cleverly paired with a clear glass cylinder shade, and a retro-inspired bulb adds a touch of nostalgic charm. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 5" W x 6.25" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | PLT4038A-SET2 |
| Product UPC: | 195058423885 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Routinely wipe the exterior surface of outdoor lighting fixtures with a soft clean cloth. Use glass cleaner to keep the glass clean and clear. Car wax can be used on the metal surface to preserve and protect the finish of your outdoor lighting fixture. Apply twice a year and follow the directions on the product.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























