
Safavieh Levin Accent Chair - Cognac
For those who desire a taste of tradition, this Levin Accent Chair is perfect for today‰۪s classic-contemporary interiors. Levin is absolutely timeless with its familiar silhouette and turned bun feet in a rich walnut finish, while its smooth cognac leather upholstery gives a chic modern upgrade
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 31.1"W x 33.3"D x 34.4"H |
| Product Color: | Cognac |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | ACH4008A |
| Product UPC: | 195058158923 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water or furniture polish.Indoor use.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $637.00
-65%$637.00
$222.95More Images



Safavieh Levin Accent Chair - Cognac
For those who desire a taste of tradition, this Levin Accent Chair is perfect for today‰۪s classic-contemporary interiors. Levin is absolutely timeless with its familiar silhouette and turned bun feet in a rich walnut finish, while its smooth cognac leather upholstery gives a chic modern upgrade
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 31.1"W x 33.3"D x 34.4"H |
| Product Color: | Cognac |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | ACH4008A |
| Product UPC: | 195058158923 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water or furniture polish.Indoor use.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
For those who desire a taste of tradition, this Levin Accent Chair is perfect for today‰۪s classic-contemporary interiors. Levin is absolutely timeless with its familiar silhouette and turned bun feet in a rich walnut finish, while its smooth cognac leather upholstery gives a chic modern upgrade
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 31.1"W x 33.3"D x 34.4"H |
| Product Color: | Cognac |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | ACH4008A |
| Product UPC: | 195058158923 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water or furniture polish.Indoor use.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























