
Safavieh Lethbridge Velvet Sofa - White
The Lethbridge Sofa pairs the charm of the Chesterfield style with the clean lines of modern design. Masterfully upholstered with lush white velvet and plush cushions, Lethbridge‰۪s curved silhouette is beautifully juxtaposed by a gold-finished stainless steel frame.
Specifications
| Category: | Sofa |
| Product Dimensions: | 28" L x 28" D x 27.6" H |
| Product Material: | Velvet Fabric / Stainless Steel |
| Wood Content: | Hard Pine / Plywood Frame |
| Fabric Content: | Velvet 80% Rayon / 20% Polyester |
| Product Color: | White / Gold |
| Product SKU: | KNT7000C |
| Product UPC: | 889048080461 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - Wipe spills immediately. Maintain with regular dusting. Clean with mild soap and water. Dry thoroughly and do not use a brass cleaner. UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $2,537.60
-65%$2,537.60
$888.16More Images




Safavieh Lethbridge Velvet Sofa - White
The Lethbridge Sofa pairs the charm of the Chesterfield style with the clean lines of modern design. Masterfully upholstered with lush white velvet and plush cushions, Lethbridge‰۪s curved silhouette is beautifully juxtaposed by a gold-finished stainless steel frame.
Specifications
| Category: | Sofa |
| Product Dimensions: | 28" L x 28" D x 27.6" H |
| Product Material: | Velvet Fabric / Stainless Steel |
| Wood Content: | Hard Pine / Plywood Frame |
| Fabric Content: | Velvet 80% Rayon / 20% Polyester |
| Product Color: | White / Gold |
| Product SKU: | KNT7000C |
| Product UPC: | 889048080461 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - Wipe spills immediately. Maintain with regular dusting. Clean with mild soap and water. Dry thoroughly and do not use a brass cleaner. UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Lethbridge Sofa pairs the charm of the Chesterfield style with the clean lines of modern design. Masterfully upholstered with lush white velvet and plush cushions, Lethbridge‰۪s curved silhouette is beautifully juxtaposed by a gold-finished stainless steel frame.
Specifications
| Category: | Sofa |
| Product Dimensions: | 28" L x 28" D x 27.6" H |
| Product Material: | Velvet Fabric / Stainless Steel |
| Wood Content: | Hard Pine / Plywood Frame |
| Fabric Content: | Velvet 80% Rayon / 20% Polyester |
| Product Color: | White / Gold |
| Product SKU: | KNT7000C |
| Product UPC: | 889048080461 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - Wipe spills immediately. Maintain with regular dusting. Clean with mild soap and water. Dry thoroughly and do not use a brass cleaner. UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy























