
Safavieh Leonardo Wall Sconce - Brass Gold
Exhibiting the ingenious design elements of the master innovator, the Leonardo Wall Sconce skillfully blends artistry and function in this classy light fixture. Featuring a strong iron body and fashionable brass gold finish, Leonardo makes its mark and shines elegantly in classy home decor.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 4.8" W x 10" D x 11" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | SCN4020A |
| Product UPC: | 889048613805 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Leonardo Wall Sconce - Brass Gold
Exhibiting the ingenious design elements of the master innovator, the Leonardo Wall Sconce skillfully blends artistry and function in this classy light fixture. Featuring a strong iron body and fashionable brass gold finish, Leonardo makes its mark and shines elegantly in classy home decor.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 4.8" W x 10" D x 11" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | SCN4020A |
| Product UPC: | 889048613805 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Exhibiting the ingenious design elements of the master innovator, the Leonardo Wall Sconce skillfully blends artistry and function in this classy light fixture. Featuring a strong iron body and fashionable brass gold finish, Leonardo makes its mark and shines elegantly in classy home decor.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 4.8" W x 10" D x 11" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | SCN4020A |
| Product UPC: | 889048613805 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























