
Safavieh Lener Table Lamp - Ivory
A favorite of collectors, this Lener Table Lamp exudes the artistry that emanates from a potter‰۪s wheel. Beautifully crafted of ceramic in reactive ivory, Lener‰۪s urn shape and handle accents recall sculpture‰۪s ancient roots, while gold finished hardware and a white drum shade give a contemporary touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4243A |
| Product UPC: | 889048931299 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $84.08
-65%$84.08
$29.43More Images


Safavieh Lener Table Lamp - Ivory
A favorite of collectors, this Lener Table Lamp exudes the artistry that emanates from a potter‰۪s wheel. Beautifully crafted of ceramic in reactive ivory, Lener‰۪s urn shape and handle accents recall sculpture‰۪s ancient roots, while gold finished hardware and a white drum shade give a contemporary touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4243A |
| Product UPC: | 889048931299 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A favorite of collectors, this Lener Table Lamp exudes the artistry that emanates from a potter‰۪s wheel. Beautifully crafted of ceramic in reactive ivory, Lener‰۪s urn shape and handle accents recall sculpture‰۪s ancient roots, while gold finished hardware and a white drum shade give a contemporary touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4243A |
| Product UPC: | 889048931299 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























