
Safavieh Leigh Led Outdoor String Lights - Black
Create a stylish and whimsical vista outdoors with these Leigh LED Outdoor String Lights. With ten clear circular bulbs shining against its black cord, Leigh is ideal for any chic gathering under the stars.
Specifications
| Product Category: | String Lights |
| Product Dimension: | 120" W x 1.5" D x 2.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal/Glass/Plastic |
| Product Bulb Qty: | 10 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | G40 |
| Product SKU: | PLT4041A |
| Product UPC: | 195058423915 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Leigh Led Outdoor String Lights - Black
Create a stylish and whimsical vista outdoors with these Leigh LED Outdoor String Lights. With ten clear circular bulbs shining against its black cord, Leigh is ideal for any chic gathering under the stars.
Specifications
| Product Category: | String Lights |
| Product Dimension: | 120" W x 1.5" D x 2.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal/Glass/Plastic |
| Product Bulb Qty: | 10 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | G40 |
| Product SKU: | PLT4041A |
| Product UPC: | 195058423915 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Create a stylish and whimsical vista outdoors with these Leigh LED Outdoor String Lights. With ten clear circular bulbs shining against its black cord, Leigh is ideal for any chic gathering under the stars.
Specifications
| Product Category: | String Lights |
| Product Dimension: | 120" W x 1.5" D x 2.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal/Glass/Plastic |
| Product Bulb Qty: | 10 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | G40 |
| Product SKU: | PLT4041A |
| Product UPC: | 195058423915 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























