
Safavieh Ledger Ceramic Table Lamp - Light Grey
Taking inspiration from ancient Greek Hydrias, this Ledger Table Lamp is a classic contemporary must have. Ledger‰۪s light grey distressed ceramic gives it the feel of an heirloom relic, while a tapered drum shade makes it absolutely today.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 22.5" H |
| Product Lamp Color: | Light Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4352A |
| Product UPC: | 195058092869 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Ledger Ceramic Table Lamp - Light Grey
Taking inspiration from ancient Greek Hydrias, this Ledger Table Lamp is a classic contemporary must have. Ledger‰۪s light grey distressed ceramic gives it the feel of an heirloom relic, while a tapered drum shade makes it absolutely today.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 22.5" H |
| Product Lamp Color: | Light Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4352A |
| Product UPC: | 195058092869 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Taking inspiration from ancient Greek Hydrias, this Ledger Table Lamp is a classic contemporary must have. Ledger‰۪s light grey distressed ceramic gives it the feel of an heirloom relic, while a tapered drum shade makes it absolutely today.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 22.5" H |
| Product Lamp Color: | Light Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4352A |
| Product UPC: | 195058092869 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























