
Safavieh Led Wall Pack Light - Bronze
Keep outdoor walkways safe and well lit with this LED Wall Pack Light from Safavieh. Its LED lights are highly energy efficient and require less maintenance than fluorescent bulbs, making it ideal for industrial or commercial spaces.
Specifications
| Product Category: | Commercial Lighting |
| Product Dimension: | 14.2" W x 7.36" D x 9.25" H |
| Product Lamp Color: | Bronze |
| Product Material: | Aluminium/Borosilicate Glass Lens |
| Product Metal Finish: | Bronze |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Type of Blub Included: | CW:5000K |
| Product SKU: | CLT1001A |
| Product UPC: | 195058157520 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Led Wall Pack Light - Bronze
Keep outdoor walkways safe and well lit with this LED Wall Pack Light from Safavieh. Its LED lights are highly energy efficient and require less maintenance than fluorescent bulbs, making it ideal for industrial or commercial spaces.
Specifications
| Product Category: | Commercial Lighting |
| Product Dimension: | 14.2" W x 7.36" D x 9.25" H |
| Product Lamp Color: | Bronze |
| Product Material: | Aluminium/Borosilicate Glass Lens |
| Product Metal Finish: | Bronze |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Type of Blub Included: | CW:5000K |
| Product SKU: | CLT1001A |
| Product UPC: | 195058157520 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Keep outdoor walkways safe and well lit with this LED Wall Pack Light from Safavieh. Its LED lights are highly energy efficient and require less maintenance than fluorescent bulbs, making it ideal for industrial or commercial spaces.
Specifications
| Product Category: | Commercial Lighting |
| Product Dimension: | 14.2" W x 7.36" D x 9.25" H |
| Product Lamp Color: | Bronze |
| Product Material: | Aluminium/Borosilicate Glass Lens |
| Product Metal Finish: | Bronze |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Type of Blub Included: | CW:5000K |
| Product SKU: | CLT1001A |
| Product UPC: | 195058157520 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























