
Safavieh Lattice 26.75-Inch H Urn Table Lamp Set Of 2 - Nickel
Inspired by the aristocratic charm of prewar Fifth Avenue design, this set of two Lattice Urn table lamps brings grand style to any room. Each posh white cotton shade sits regally atop a nickel-finished base alive with the texture of decorous curves.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26.75" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4316A-SET2 |
| Product UPC: | 683726437253 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $157.61
-65%$157.61
$55.16More Images


Safavieh Lattice 26.75-Inch H Urn Table Lamp Set Of 2 - Nickel
Inspired by the aristocratic charm of prewar Fifth Avenue design, this set of two Lattice Urn table lamps brings grand style to any room. Each posh white cotton shade sits regally atop a nickel-finished base alive with the texture of decorous curves.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26.75" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4316A-SET2 |
| Product UPC: | 683726437253 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the aristocratic charm of prewar Fifth Avenue design, this set of two Lattice Urn table lamps brings grand style to any room. Each posh white cotton shade sits regally atop a nickel-finished base alive with the texture of decorous curves.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26.75" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4316A-SET2 |
| Product UPC: | 683726437253 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























