
Safavieh Laszlo Table Lamp - Natural
Add a playful and charming accent to your home with the Laszlo table lamp. A concrete composite is speckled with stone fragments to enrich the sleek cylindrical body of our table lamp. It features a tall and elegant drum shade to vouch for a delightful play of proportions. Lively and charming, the table lamp is completed with a complementing linen shade and gold accents to add personality and drama to your home.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 6" W x 6" D x 16.5" H |
| Product Lamp Color: | Natural/Gold |
| Product Material: | Concrete /Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL3000A |
| Product UPC: | 195058396189 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Laszlo Table Lamp - Natural
Add a playful and charming accent to your home with the Laszlo table lamp. A concrete composite is speckled with stone fragments to enrich the sleek cylindrical body of our table lamp. It features a tall and elegant drum shade to vouch for a delightful play of proportions. Lively and charming, the table lamp is completed with a complementing linen shade and gold accents to add personality and drama to your home.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 6" W x 6" D x 16.5" H |
| Product Lamp Color: | Natural/Gold |
| Product Material: | Concrete /Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL3000A |
| Product UPC: | 195058396189 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a playful and charming accent to your home with the Laszlo table lamp. A concrete composite is speckled with stone fragments to enrich the sleek cylindrical body of our table lamp. It features a tall and elegant drum shade to vouch for a delightful play of proportions. Lively and charming, the table lamp is completed with a complementing linen shade and gold accents to add personality and drama to your home.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 6" W x 6" D x 16.5" H |
| Product Lamp Color: | Natural/Gold |
| Product Material: | Concrete /Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL3000A |
| Product UPC: | 195058396189 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























