
Safavieh Lastra Table Lamp - Dark Brown
A conversation piece perfect for fashion-forward modern d̩cor, this Lastra Table Lamp is a showstopper. Laster‰۪s cinched hourglass silhouette is sculptural and eye-catching, while its deep brown resin makes a decoratively dramatic statement while seamlessly blending with any room‰۪s color scheme.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Brown |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4381A |
| Product UPC: | 195058124218 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Lastra Table Lamp - Dark Brown
A conversation piece perfect for fashion-forward modern d̩cor, this Lastra Table Lamp is a showstopper. Laster‰۪s cinched hourglass silhouette is sculptural and eye-catching, while its deep brown resin makes a decoratively dramatic statement while seamlessly blending with any room‰۪s color scheme.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Brown |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4381A |
| Product UPC: | 195058124218 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A conversation piece perfect for fashion-forward modern d̩cor, this Lastra Table Lamp is a showstopper. Laster‰۪s cinched hourglass silhouette is sculptural and eye-catching, while its deep brown resin makes a decoratively dramatic statement while seamlessly blending with any room‰۪s color scheme.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Brown |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4381A |
| Product UPC: | 195058124218 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























