
Safavieh Larzen Table Lamp - Ombre Grey
Taking inspiration from ancient pottery, this Larzen Table Lamp shines in any d̩cor. Larzen‰۪s sculptural silhouette is beautifully showcased in its ombre grey glass, casting a captivating, artistic glow when struck by the light beneath its classic drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Ombre Grey |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4239A |
| Product UPC: | 889048931251 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $82.78
-65%$82.78
$28.97More Images


Safavieh Larzen Table Lamp - Ombre Grey
Taking inspiration from ancient pottery, this Larzen Table Lamp shines in any d̩cor. Larzen‰۪s sculptural silhouette is beautifully showcased in its ombre grey glass, casting a captivating, artistic glow when struck by the light beneath its classic drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Ombre Grey |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4239A |
| Product UPC: | 889048931251 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Taking inspiration from ancient pottery, this Larzen Table Lamp shines in any d̩cor. Larzen‰۪s sculptural silhouette is beautifully showcased in its ombre grey glass, casting a captivating, artistic glow when struck by the light beneath its classic drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Ombre Grey |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4239A |
| Product UPC: | 889048931251 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























