
Safavieh Laponte Desk - Black
Revitalize your home office with the retro-chic edge of this luxe Laponte Desk. Laponte‰۪s iconic Mid-Century silhouette lends a sense of depth to any interior, and its rich walnut-finished accents add a warm touch to its starkly angled enveloping black frame.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Product Dimensions: | 42"W x 20"D x 30"H |
| Product Color: | Black / Walnut |
| Finish Surface Treatment: | Nc Paint |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | DSK5011A |
| Product UPC: | 195058321679 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Spot clean using a mild water free solvent. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shrinking or stainingReturns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $199.68
-65%$199.68
$69.89More Images



Safavieh Laponte Desk - Black
Revitalize your home office with the retro-chic edge of this luxe Laponte Desk. Laponte‰۪s iconic Mid-Century silhouette lends a sense of depth to any interior, and its rich walnut-finished accents add a warm touch to its starkly angled enveloping black frame.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Product Dimensions: | 42"W x 20"D x 30"H |
| Product Color: | Black / Walnut |
| Finish Surface Treatment: | Nc Paint |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | DSK5011A |
| Product UPC: | 195058321679 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Spot clean using a mild water free solvent. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shrinking or stainingReturns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Revitalize your home office with the retro-chic edge of this luxe Laponte Desk. Laponte‰۪s iconic Mid-Century silhouette lends a sense of depth to any interior, and its rich walnut-finished accents add a warm touch to its starkly angled enveloping black frame.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Product Dimensions: | 42"W x 20"D x 30"H |
| Product Color: | Black / Walnut |
| Finish Surface Treatment: | Nc Paint |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | DSK5011A |
| Product UPC: | 195058321679 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Spot clean using a mild water free solvent. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shrinking or stainingReturns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























