
Safavieh Lani Leaf 32-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Antique Gold
Designed for the gracious living room, finely sculpted leaves adorn this leaf table lamp from top to bottom. Inspired by fine artwork, its decadent antique gold leaf finish ensures each detail is illuminated. Its crisp off-white shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 32" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4016A-SET2 |
| Product UPC: | 889048324374 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $200.51
-65%$200.51
$70.18More Images


Safavieh Lani Leaf 32-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Antique Gold
Designed for the gracious living room, finely sculpted leaves adorn this leaf table lamp from top to bottom. Inspired by fine artwork, its decadent antique gold leaf finish ensures each detail is illuminated. Its crisp off-white shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 32" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4016A-SET2 |
| Product UPC: | 889048324374 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed for the gracious living room, finely sculpted leaves adorn this leaf table lamp from top to bottom. Inspired by fine artwork, its decadent antique gold leaf finish ensures each detail is illuminated. Its crisp off-white shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 32" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4016A-SET2 |
| Product UPC: | 889048324374 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























