
Safavieh Landren Table Lamp Set Of 2 - Grey
Give your living room a touch of modern geometry with this Landren Table Lamp. Crafted of grey ceramic with artful facets, Landren is given a soft contemporary touch with a wood finished base and finial, its white drum shade gently diffusing light throughout any d̩cor. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL7002A-SET2 |
| Product UPC: | 195058000079 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $130.88
-65%$130.88
$45.81More Images


Safavieh Landren Table Lamp Set Of 2 - Grey
Give your living room a touch of modern geometry with this Landren Table Lamp. Crafted of grey ceramic with artful facets, Landren is given a soft contemporary touch with a wood finished base and finial, its white drum shade gently diffusing light throughout any d̩cor. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL7002A-SET2 |
| Product UPC: | 195058000079 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your living room a touch of modern geometry with this Landren Table Lamp. Crafted of grey ceramic with artful facets, Landren is given a soft contemporary touch with a wood finished base and finial, its white drum shade gently diffusing light throughout any d̩cor. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL7002A-SET2 |
| Product UPC: | 195058000079 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























