
Safavieh Lando 27-Inch H Table Lamp - Brass Gold
Embrace midcentury style with this 27-inch table lamp. A modern update of a vintage treasure, its bold brass and gold finish is paired with a white globe shade for soft illumination. Designers use it in pairs to frame a living room sofa, sideboard or console.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 8" W x 8" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/FF 15W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 9W |
| Product SKU: | TBL4018A |
| Product UPC: | 889048324398 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Lando 27-Inch H Table Lamp - Brass Gold
Embrace midcentury style with this 27-inch table lamp. A modern update of a vintage treasure, its bold brass and gold finish is paired with a white globe shade for soft illumination. Designers use it in pairs to frame a living room sofa, sideboard or console.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 8" W x 8" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/FF 15W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 9W |
| Product SKU: | TBL4018A |
| Product UPC: | 889048324398 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Embrace midcentury style with this 27-inch table lamp. A modern update of a vintage treasure, its bold brass and gold finish is paired with a white globe shade for soft illumination. Designers use it in pairs to frame a living room sofa, sideboard or console.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 8" W x 8" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/FF 15W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 9W |
| Product SKU: | TBL4018A |
| Product UPC: | 889048324398 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























