
Safavieh Lamber Table Lamp Set Of 2 - Ivory
Good taste is always in style, and this Lamber Table Lamp abounds with refined sophistication. Lamber‰۪s updated hourglass silhouette in clean white ceramic emanate a decadent sense of motion reminiscent of modern art, and its crystal clear acrylic base gives an airy, floating look. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4418A-SET2 |
| Product UPC: | 195058147217 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Lamber Table Lamp Set Of 2 - Ivory
Good taste is always in style, and this Lamber Table Lamp abounds with refined sophistication. Lamber‰۪s updated hourglass silhouette in clean white ceramic emanate a decadent sense of motion reminiscent of modern art, and its crystal clear acrylic base gives an airy, floating look. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4418A-SET2 |
| Product UPC: | 195058147217 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Good taste is always in style, and this Lamber Table Lamp abounds with refined sophistication. Lamber‰۪s updated hourglass silhouette in clean white ceramic emanate a decadent sense of motion reminiscent of modern art, and its crystal clear acrylic base gives an airy, floating look. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4418A-SET2 |
| Product UPC: | 195058147217 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























